Māras diena

25. Marts
Par Svētkiem

Māras diena ir viena no vairākām latviešu gadskārtu kalendāra svinībām, kas atzīmē ziemas aiziešanu un pavasara ierašanos. Ģertrūdes diena tiek svinēta 17.martā, taču Māras diena tiek svinēta nedēļu vēlāk – 25.martā. Abām dienām kopīga ir dabas atmošanās laika atzīmēšana. Šādu svētku regularitāte agros pavasara mēnešos parāda, cik svarīga latviešiem bijusi dabas pamošanās un jauna darba gada uzsākšanās.

Latvijas laukos svarīgākā Māras dienas tradīcija bija kāpostu sēšana, jo tieši šis datums tika uzskatīts tam par vispiemērotāko. Kad tik mainīts kalendārs un Māras diena iekrita 12 dienas agrāk, kad laukus vēl klāja sniegs, latviešiem tā nebija problēma. Vienkārši tika koriģēta Māras dienas tradīcija un tā vietā, lai kāpostus stādītu uzreiz, kāpostgalva tika pakārta pie griestiem un sēšana notika tikai tad, kad no šīs kāpostgalvas sāka birt sēklas.

Kā minēts, Māras diena atzīmē dabas atmošanos, tāpēc šīs dienas tradīcijās tiek norādīts, ka nedrīkst nodarīt pāri kokiem un citām dzīvām radībām. Tieši pretēji, Māras dienā jāveic dažādi rituāli, lai koki, krūmi un sēja nes labu ražu jaunajā darba gadā. Sals šajā dienā bija slikta zīme – tad kārtīgu pavasari nevarēs sagaidīt vēl 40 dienas.

Līdzīgi kā Ģertrūdes dienā, arī Māras dienā ir agri jāceļas, citādi miegs neļaus laicīgi mosties visa gada garumā. Tā vien šķiet, ka latviešiem miegs ir bijusi tik izteikta problēma, ka tikuši izdomāti neskaitāmi rituāli, lai miegainību novērstu. Māras dienā ir arī kāds pavisam vienkāršs ticējums – ja šajā dienā nedomāsi par zvēriem, kurus nevēlies redzēt, tie tev nerādīsies. Atliek vien cerēt, ka šāds ticējums strādā katru dienu.

Šie svētki ir apdziedāti arī daudzās latviešu tautasdziesmās. Zinātāji atzīmē, ka bieži Māras dienas tautasdziesmas var būt mulsinošas, jo senāk tika svinētas četras Māras dienas – pa godu katram gadalaikam. Tāpēc no konteksta jāmēģina saprast, vai konkrētā Māras dienas tautasdziesma tiešām ir par 25. marta Māras dienu.

Māras diena ir tīri latviešu gadskārtu svētki. Tos nesvin kopā ar nevieniem kristīgiem svētkiem, lai gan tradīcijas ir līdzīgas kā Lieldienās un citos pavasara svētkos.

Rādīt vairāk ↓