Pasaules bērnu diena

1. Jūnijs
Par Svētkiem

Starptautiskā Bērnu aizsardzības diena tiek svinēta 1. jūnijā. Šos svētkus par oficiāliem visā pasaulē aicināja padarīt Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 1954.gadā, aicinot šo dienu nosaukt par Vispasaules bērnu dienu. Bērnu dienas tradīciju aizsāka angļu mācītājs Čārlzs Leonards, kurš jau 1856.gadā ierosināja šādu dienu atzīmēt jūnijā. Kā svinama diena daudzās valstīs tā ir no 1950.gada.

Lai gan laika gaitā ir pastāvējuši dažādi varianti, kad šo dienu atzīmēt, liela daļa pasaules, tai skaitā arī Latvija, bērnu dienu atzīmē 1. jūnijā. Citi populāri datumi ir 20. novembris, kas atzīmē Bērnu tiesību deklarācijas un Bērnu tiesību konvencijas pieņemšanu ANO. Daļa pasaules šos svētkus svin arī 25. decembrī, taču kāda no pasaules valstīm tos atzīmē gandrīz katru mēnesi.

Pasaulē šo dienu izmanto, lai pievērstu uzmanību uz dažādām bērnu un ģimenes dzīves problēmām jebkurā pasaules vietā. Līdzīgi kā citos starptautiskos svētkos, arī Bērnu dienai ik gadu ir nedaudz cits temats. Neskatoties uz to, 70 gadu laikā, kamēr visā pasaulē šie svētki tiek svinēti, problēmas un to piedāvātie risinājumi nav būtiski mainījušies.

Būtiskākās tēmas, ko mēģina aktualizēt Bērnu dienas pasākumu organizatori ir bads, izglītības pieejamības trūkums, bērnu nodarbinātība un vardarbība ģimenē. Daļa no šīm problēmām ir mazāk attīstīto valstu aktualitāte, taču arvien biežāk Starptautiskajā Bērnu aizsardzības dienā tiek aicināts padomāt par bērnu problēmām arī attīstītajās valstīs.

Latvijā 1. jūnijs tiek atzīmēts diezgan plaši. Lai gan tie nav oficiāli svētki, daudzas sabiedriskās organizācijas izmanto šo dienu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību ģimenes problēmjautājumu risināšanai. Neskatoties uz to, lielākā daļa Bērnu dienas pasākumu Latvijā norisinās pozitīvā gaisotnē, neizceļot kādu konkrētu bērnu tiesību aizsardzības problēmu Latvijas sabiedrībā.

Lieli vai mazi Bērnu dienas pasākumi tiek organizēti katrā pašvaldībā. Parasti tā ir aktīvas atpūtas diena ģimenēm, šo dienu veltot atpūtai un laika pavadīšanai ģimenes lokā. Pasākumi parasti ir bez maksas. Pēdējos gadus Bērnu dienu sākuši izmantot arī dažādi komersanti, piedāvājot īpašas akcijas 1.jūnijā ģimenēm ar bērniem.

Rādīt vairāk ↓