Darba svētki

1. Maijs
Par Svētkiem

Darba svētkus jeb Starptautisko strādnieku dienu atzīmē 1. maijā. Latvijā Darba svētkus par svinamu dienu atzina 1920. gada 29. aprīlī, kā Latvijas Republikas Satversmes Sapulces sasaukšanas dienu. Lai gan daudziem 1. maija svētki asociējas ar padomju laiku un strādnieku demonstrācijām un gājieniem, vien retais zina, ka šo svētku pirmsākumi meklējami Amerikas Savienotajās Valstīs.

  1. gada maija sākumā strādnieki no dažādām Čikāgas organizācijām sapulcējās pilsētas laukumā ar mērķi pieprasīt pieņemt likumu par astoņu stundu darba dienu. Pirmie protesti diemžēl nenorisinājās miermīlīgi un pārauga vardarbībā, taču pēc vairākiem gadiem vēlamās izmaiņas, par kurām strādnieki tik ļoti bija cīnījušies, tika pieņemtas. Savukārt Padomju laikos 1. maija svinības izvērtās par visai aizraujošiem un krāsainiem svētkiem. Neskatoties uz svinēšanas mērogu, svētku dienas doma palikusi nemainīga vēl šobaltdien. Mūsu valsts pamatā ir cilvēks, kas ar savu darbu palīdz uzlabot sabiedrisko kārtību un veido sabiedrības vērtības. Sākotnēji darbs tika uzskatīts par cilvēka dzīves vienīgo lielo jēgu, taču, pateicoties pirmajiem protestiem, kas drīz vien tika pārsaukti par Darba svētkiem, mēs katru gadu atceramies, ka esam cilvēki ar savu dzīvi un savām pamatvērtībām. Darbs nav mūsu vienīgā dzīves jēga, bet tikai dzīves sastāvdaļa.

Latvijā 1. maijs ir dubulti svētki – šajā dienā svinam gan Darba svētkus, gan Latvijas Republikas Satversmes Sapulces sasaukšanas dienu. 1922. gadā tika pieņemts valsts pamatlikums jeb Satversme, kas skaidri definē katra iedzīvotāja demokrātiskās tiesības uz darbu, izglītību, veselības aprūpi utt. Tādēļ 1. maija darba svētku nozīme ir visiem svarīga un aktuāla arī mūsdienās.

Lielai daļai iedzīvotāju pirmais maijs gan primāri asociējas ar brīvdienu, kad no darbiem varam atpūsties, taču par šo svētku atzīmēšanu piemirst nevajadzētu. Maija pirmā nedēļa Latvijā parasti tiek aizvadīta ar dažādiem patriotiskiem kultūras pasākumiem un vietējo tradīciju daudzināšanu, turklāt 1. maijā pie ēkām tāpat izkaram Latvijas karogu un atceramies par solidaritātes un demokrātijas nozīmi, izaugsmi un strādājošo tiesībām un interesēm.

Rādīt vairāk ↓

Nekad nepietiek laika, lai darbu padarītu labi, taču darba pārstrādāšanai laiks vienmēr atrodas. /Mērfija likums/

Darbu aizsākot ir nepieciešams būt optimistam, bet nobeidzot – šaubu pilnam.

Strādā, cik gribi, vairāk par asi zemes nenopelnīsi.

Uz rītu atlikts darbs arvien paliek nedarīts.

Zobenam, lāpstai un domai nekad nedrīkst ļaut ierūsēt.

Jo grūtāks darbs, jo ar lielāku prieku jāķeras pie tā. Prieks par veikto kliedē nogurumu./Z.Maurņa/