Eiropas diena

9. Maijs
Par Svētkiem

Eiropas dienu ik gadu atzīmē 9.maijā un tā tiek veltīta solidaritātes un ilglaicīgam mieram Eiropas kontinentā. Šajā datumā 1950.gadā tika sperts pirmais simboliskais solis uz Eiropas Savienības izveidi un ilgstoša miera nodrošināšanu Eiropas kontinentā. Kas tad īsti notika 1950.gada 9.maijā? Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans Parīzē izteica priekšlikumu Eiropas valstīm veidot jaunu politiskās, saimnieciskās un ekonomiskās sadarbības modeli, kas vērsts uz arvien ciešāku integrāciju.

Šobrīd Eiropas Savienība un tās pamatprincipi mums šķiet pašsaprotami, taču 1950.gadā šādas tēzes bija kaut kas pavisam jauns un radikāls pēckara Eiropas nacionālo valstu vidū. 70 gadus vēlāk ir pierādījies, ka Šūmana pārliecība bija pareiza – arvien dziļāka ekonomiskā un politiskā integrācija ir nodrošinājusi ilgstošu mieru un dzīves līmeņa augšupeju Eiropas kontinentā.

Lai gan Latvijā šajās maija dienās tiek atzīmētas vairākas ar Eiropas notikumiem saistītas dienas, Eiropas diena, vismaz pēc tās cēloņa, nav ar tām saistīta. Krievijā un citās atsevišķās bijušajās Padomju Savienības valstīs 9. maiju atzīmē kā Uzvaras dienu Lielajā Tēvijas karā, savukārt Eiropā 8. maija atzīmē Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienu. Abi šie svētki atzīmē 2. Pasaules kara beigas.

Tiem, kas cenšas šos svētkus atšķirt, jāatceras, ka pēc oficiālā kalendāra Latvijā 8. maijā atceras 2. Pasaules kara upurus, bet 9. maijā tiek atzīmēta Eiropas Savienības dibināšana.

Lai gan Latvija Eiropas Savienības sastāvā ir jau nedaudz vairāk kā 15 gadus, Latvijas sabiedrībā ir salīdzinoši grūti iedibināt Eiropas dienas tradīcijas. Iespējams, tas ir saistīts ar jau tā piesātināto maija sākumu, kad tiek svinēti vairāki svētki īsā laika periodā – gan starptautiski, gan nacionāli, gan pretrunīgi. Tas viss rada apjukumu un Eiropas diena, kā jaunākie svētki, vēl nav atraduši savu vietu.

Šādu iemeslu dēļ, Eiropas diena Latvijā pārsvarā tiek atzīmēta ar dažādiem informatīviem un oficiāliem pasākumiem. Šī diena ir veltīta, lai sabiedrību informētu par Eiropas Savienības vērtībām, mērķiem un lomu katra Eiropas Savienības pilsoņa dzīvē. Eiropas dienā Latvijā notiek oficiālas uzrunas, kurās visbiežāk tiek uzsvērts Eiropas ieguldījums Latvijas attīstībā.

Rādīt vairāk ↓