Ģertrūdes diena

17. Marts
Par Svētkiem

Ģertrūdes diena ir kā analogs īru Svētā Patrika dienai Latvijā. Līdzīgi kā Svētais Patriks bija īru tautas aizbildnis, ticējumi vēsta, ka Sv. Ģertrūde ir bijusi ceļotāju aizbildne. Ģertrūdes diena nav oficiāla brīvdiena un to atzīmē tikai retais. Mūsdienās Ģertrūdes dienā – 17. martā, netiek organizēti plaši pasākumi. Svētkus, galvenokārt, atzīmē kristīgā baznīca. Tomēr tas nenozīmē, ka svētkiem nav bijusi liela nozīme latviešu tautas tradīcijās senāk.

Šie ir kārtējie svētki, kuros kopā sajaucas kristīgās tradīcijas ar latviešu tautas gadskārtu kalendāru. Lai gan Ģertrūdes dienas nosaukumu tai ir piedēvējusi baznīca, dabā šajā laikā atdzimst viss dzīvais – kukaiņi, koki, krūmi un lielie meža zvēri, kas bija devušies ziemas guļā. Ņemot vērā, ka šie svētki ir tikuši atzīmēti aptuveni vienā un tajā pašā laikā, gadsimtiem ejot, tie sākti atzīmēt kopā, tā apvienojot Ģertrūdes dienas ticējumu mitoloģisko un kristīgo nozīmi. Šobrīd grūti atrast liecības par to, kura šo svētku tradīcija ir tīri kristīga, kura mitoloģiska.

Ģertrūdes dienas ticējumi visvairāk saistīti ar dabas mošanos un tīrību, gan dabā, gan mājās. Tautas ticējumos šo sauca gan par kukaiņu dienu, gan par čūsku dienu. Šajā dienā pirms saullēkta ir jātīra māja, kā arī nedrīkst mājā nest neko no meža. Ja šis tiek pārkāpts, Ģertrūdes dienas ticējums vēsta, ka tas mājā ienesīs kukaiņus un citas nevēlamas radības pārējo gadu.

Ģertrūdes dienas tradīciju starpā ir viss, kas ir saistīts ar tīrību mājās un pašattīrīšanos. Lai nākamajā vasarā būtu moži rīti un nenāktu miegts, Ģertrūdes dienā pēc saullēkta jādodas ar basām kājām uz tuvāko strautu un jāmazgā mute tekošā ūdenī. Tāpat, lai nākamajā gadā nebūtu blusas, pirms saullēkta tajā pašā strautiņā jāpaspēj arī nomazgāties. Lai pasargātos no utīm, šajā dienā nedrīkst pārlieku sukāt vai ķemmēt matus, bet asu izjūtu cienītājiem patiks tradīcija, kas nosaka, ka Ģertrūdes dienā jāslauka seja ar lakatiņu, kas tici novietots uz skudru pūžņa, kurš jau ir pamodies. Tad palīdzēšot tikt vaļā no vasaras raibumiem.

Rādīt vairāk ↓