Helovīns jeb visu svēto diena

31. Oktobris
Par Svētkiem

Helovīni tiek svinēti 31.oktobrī un nevar noliegt, ka šie svētki katru gadu gūst arvien lielāku popularitāti arī Latvijā. Svētku jau nekad nevar būt par daudz!

Bet kas tad īsti ir šie neparastie Helovīni, jeb “Visu svēto diena”?

Gluži kā dauzi citi svētki, arī Helovīna vēsture ir krasi mainījusies laika gaitā. Pirms vairāk kā 2000 gadiem ķelti, kuri dzīvoja tagadējā Lielbritānijā, Īrijā un Ziemeļfrancijas daļās 1.novembrī svinēja Jaungada dienu. Ķelti uzskatīja, ka nakts pirms jaunā gada ir laiks, kad pār mūsu zemi staigā aizgājušo gari un ar tiem pat ir iespēja netīši sastapties. Šajā aspektā modernā Helovīna tradīcija saplūst ar latviešu Veļu laiku, kas notiek apmēram tajā pašā laikā. Arī latviešu tradīcijā aizgājušie atgriežas pie mums šajā rudens laikā.

Pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem baznīca 1.novembri pārdēvēja par Visu svēto dienu. Šī bija īpaša diena, kurā godināja svētos un citus cilvēkus, kuri gāja bojā reliģijas vārdā. Nakti pirms Visu svēto dienas dēvēja par “Hallows Eve”. Vēlāk nosaukums tika mainīts uz mums visiem zināmo un populāro Halovīnu.

Šajā naktī cilvēki tērpās spoku, briesmoņu un citu mošķu maskās, jo ticēja, ka tādā veidā ļaunie gari, spoki nespēs nodarīt neko ļaunu. Sākotnēji, tik ierasto grebto ķirbju vietā ,tika izmantoti rāceņi, bet svētkiem nonākot Amerikā, rāceņus nomainīja oranžie ķirbji, jo tieši šīs lielās dārza ogas Amerikā tika audzētas gana lielos daudzumos, lai tos varētu izmantot šādām spocīgām aktivitātēm.

Mūsdienās Halovīns galvenokārt ir jautra diena bērniem un jauniešiem, kurā mazie rakari tērpjas tādos tērpos, kā cilvēki pirms tūkstoš gadiem, bet tā vietā, lai uztrauktos par ļaunajiem gariem un spokiem, bērni iet no mājas uz māju, klauvē pie durvīm un saka klasisko frāzi “saldumus vai izjokosim”, bet pieaugušie šajā datumā droši var rīkot tematiskās ballītes un arī iejusties vampīra vai kāda cita slavena briesmoņa ādā, jo kāpēc gan ne? Galu galā, nevienam par ļaunu nenāk mazliet paspokoties, jo iekšējais bērns (un varbūt arī kāds velnišķīgs mošķis) mīt mūsos visos.

Rādīt vairāk ↓