Tradīcijas

Dānijā ir tradīcija pie kaimiņu durvīm sasist traukus, un jo vairāk sadauzītu trauku atrodas pie mājas durvīm, jo lielāka veiksme sagaidīs nākamajā gadā.

Lai nākamie 12 gada mēneši būtu veiksmīgi, senlatvieši uzskatīja, ka galdā jāliek 12 ēdieni, kuriem tika piedēvēta simboliska nozīme, piemēram, pīrādziņi simbolizē mājīgumu, āboli skaistumu, zirņi, lai nākamajā gadā nevajadzētu raudāt u.c.

Vēl viena izplatīta tradīcija ir – brīdī, kad pulkstens sit 00:00, uzrakstīt uz lapiņas vēlēšanos, sadedzināt to, lai pelni iekrīt šampanieša glāzē, un tad uzreiz to visu izdzert.

Spānijā un Latīņamerikā pieņemts pusnaktī apēst 12 vīnogas – tas nesīs laimīgu jauno gadu.

Dienvidāfrikas valstīs tic, ka krāsa, kādā ir cilvēka apakšveļa vecgada vakarā, noteiks nākamā gada veiksmi, piemēram, sarkana apakšveļa nozīmē, ka jaunajā gadā cilvēks atradīs mīlestību, zelta – bagātību, balta – mieru.

Rumānijā vecgada vakarā cilvēki upēs met monētas, lai piesaistītu veiksmi jaunajā gadā.

Senlatviešiem izplatīta tradīcija bija iešana ķekatās, kad cilvēki uzvilka dažādas maskas, piemēram, zirga, lāča, dzērves, čigāna vai nāves maskas.

Lai veicināt sev labklājību un bagātību, Jaunais gads ir jāsagaida, turot rokās naudu – monētu vai papīra banknoti. Turot to rokās, jājūt bagātība un pārticība un jādomā par to, ka nākamais gads būs veiksmīgs!

Vienkārša, bet visiem zināma tradīcija ir pagatavot Jaungada galdam zivi, bet zivs zvīņas ielikt makos. Pastāv pārliecība, ka tas nesīs naudu un bagātību.

Interesanti, ka Ekvadorā Jaunais gads tiek sagaidīts, dedzinot putnu biedēkļus, kuri piebāzti ar dažādiem papīriem un fotogrāfijām, kuras uzņemtas iepriekšejā gadā, tiek uzskatīts, ka tad Jaunajā gadā veiksies.

Jauna gada naktī izlietā laime jāliek pret uguni, lai redzētu tās ēnu, jo tikai no tās var saprast, kas ir iznācis.

Vispopulārākā Jaungada tradīcīja ir dedzināt brīnumsvecīti un degšanas laikā domāt par to, ko vēlies.

Bolīvijā kūkās mēdz iecept naudas monētas un tās pasniegt vecgada vakarā – tas, kurš atradīs monētu, tam nākamajā gadā veiksies.

Tādās valstīs kā Bahamu salās, Nepālā, Taizemē un citur cilvēki rīko Jaunā gada parādes, kas var ilgt pat četras dienas. Tām tiek gatavotas īpašas maskas un tērpi.

Kolumbijā vecgada vakarā visur jānēsā līdzi čemodāns, lai nākamais gads būtu bagāts ar ceļojumiem un piedzīvojumiem.

Vjetnamā tiek uzskatīts, ka cilvēks kļūst par vienu gadu vecāks nevis savā dzimšanas dienā, bet Jaungada naktī, tāpēc Jaunajā gadā pieņemts radiem un draugiem dāvināt persiku zariņus.

Panamā, lai atbrīvotos no ļaunuma, ko nesis iepriekšējais gads, ierasts ugunskuros dedzināt lelles ar slikto cilvēku attēliem – tie var būt arī populāru un valstī svarīgu cilvēku attēli.

Ir arī vienkāršas tradīcijas – piemēram, turi uz svētku galda sāli un maizi, tad Laime apmetas uz dzīvi.

Nīderlandē, lai atbrīvotos no vecā un aicinātu jaunajā gadā jaunas lietas, ugunskuros tiek sadedzinātas Ziemassvētku eglītes, kā arī tiek rīkota svētku uguņošana.

Puertoriko vecgada vakarā cilvēki pa logiem lej ārā ūdeni no iepriekš piepildītiem ūdens spaiņiem, ticot, ka tā izdosies aizdzīt ļaunos garus.

Laimītes liešana – izplatīta izdarība Jaungada naktī, kas senlatviešiem bija maģisks rituāls. Kad laimīte ir izlieta, cilvēki mēģināja atšifrēt, kas tad tur ir sanācis.