Ķīniešu Jaunais gads

10. Februāris
Par Svētkiem

Ķīniešu Jaunais gads, saukts arī par Lunāro Jauno gadu, ir ikgadējs 15 dienu festivāls Ķīnā un ķīniešu kopienās visā pasaulē, kas sākas ar jauna mēness parādīšanos laika posmā no 21. janvāra līdz 20. februārim. Svētki ilgst līdz pat nākamajam pilnmēnesim. Šie svētki dažkārt tiek saukti arī par Lunāro Jauno gadu, jo svinību datumi seko mēness fāzēm. Kopš deviņdesmito gadu vidus cilvēkiem Ķīnā tiek piešķirtas septiņas brīvas darba dienas pēc kārtas. Šī relaksācijas nedēļa tiek saukta par Pavasara svētkiem – terminu, ko dažreiz lieto, lai apzīmētu Ķīnas Jauno gadu. Pavasara svētku apzīmējums iezīmē ziemas sezonas beigas un pavasara iestāšanos.

Ķīniešu Jaunā gada pirmsākumi ir leģendām pīti. Viena no leģendām vēsta, ka pirms tūkstošiem gadu briesmonis vārdā Nians (latviski – “Gads”) katra jaunā gada sākumā uzbruka ciema iedzīvotājiem. Briesmonis baidījās no skaļiem trokšņiem, spožām gaismām un sarkanās krāsas, tāpēc šīs lietas tika izmantotas, lai zvēru aizbaidītu. Tādēļ arī šodien svinībās, kas vērstas uz vecā gada atklāšanu un jaunā gada veiksmi un labklājību, bieži tiek izmantotas petardes, uguņošanas ierīces, kā arī sarkanas drēbes un rotājumi. Jauniešiem svētkos naudu dāvina krāsainās sarkanās aploksnēs. Turklāt Ķīniešu Jaunais gads ir laiks, kad baudīt svētku mielastu un apciemot ģimenes locekļus. Daudzi šajā laikā tāpat godina savus mirušos radiniekus.

Citas ķīniešu Jaungada tradīcijas ietver rūpīgu mājas uzkopšanu, lai atbrīvotu tās iemītnieku no jebkādām ilgstošām neveiksmēm. Daži cilvēki svinību laikā noteiktās dienās gatavo un bauda īpašus ēdienus, piemēram, zivi, pīles un vistas gaļu, ķīniešu pelmeņus, saldo rīsu bumbiņas un pavasara rullīšus. Galvenais pasākums, kas tiek rīkots Ķīnas Jaunā gada laikā, tiek saukts par laternu festivālu, kura laikā cilvēki tempļos iekar kvēlojošas laternas vai ņem tās līdzi, dodoties nakts gājienā. Tā kā pūķis ir ķīniešu veiksmes simbols, pūķa deja izceļ festivāla svinības – šis gājiens ietver garu, krāsainu pūķi, kuru pa ielām nes vairāki dejotāji, tādējādi atbaidot ļaunos garus. Šajās dienās pilsētas ielas burtiski atdzīvojas.

Rādīt vairāk ↓