Latvijas Republikas proklamēšanas diena - 18. novembris

18. Novembris
Par Svētkiem

18.novembris ir Latvijas Republikas Neatkarības diena. 1918.gada 18.novembrī tagadējā Latvijas Nacionālā teātra telpās Tautas padome proklamēja neatkarīgu Latvijas valsti. Nosakot, ka sākot ar 18.novembri Latvija, apvienota etnogrāfiskās robežās (Kurzeme, Vidzeme un Latgale) ir patstāvīga, neatkarīga, demokrātiski – parlamentāra valsts.

Latvijas proklamēšanas dienā savu darbu uzsāka Kārļa Ulmaņa vadīta Latvijas Pagaidu valdība. Pagaidu valdības vadītājs Ulmanis teica runu, kuru nobeidza ar apsveikumu Latvijai tās proklamēšanas dienā. Pēc sēdes tās dalībnieki, par godu Latvijas svētkiem un kā novēlējumu Latvijai dzimšanas dienā, trīsreiz nodziedāja himnu „Dievs, svētī Latviju”.

Ik gadu Latvijas dzimšanas dienā notiek plaši un grandiozi svinību pasākumi – Saeimas sēde, svētku koncerti, Latvijas dzimšanas dienai tiek veltīti aizkustinoši dzejoļi, pie Brīvības pieminekļa tiek nolikti krāšņi ziedi, kā apsveikums Latvijas dzimšanas dienā notiek svētku parāde un iespaidīgais 18.novembra salūts – uguņošana. Grandiozākie svētki notiek Rīgā, taču katrā Latvijas pilsētā un pat ciemā notiek šo svētku atzīmēšana pēc pašu tradīcijām. Visbiežāk tie ir svinīgi koncerti.

Latvijas Neatkarības Proklamēšanas gadadiena ir vērienīgākie ikgadējie Latvijas valsts svētki. 18.novembris ir svētki, ko visbiežāk pavada kopā ar ģimeni un visiem tuvākajiem, kopā skatoties krāšņo un iespaidīgo svētku uguņošanu, saņemot 18.novembra apsveikumus un nododot sveicienus Latvijas dzimšanas dienā arī citiem. Arī tiem, kuri dzīvo tur tālu, tālu prom no mūsu skaistās zemes Latvijas. Pēdējie grandiozākie svētki notika Latvijas simtgades gadā. 18.novembris bija šī simtgades perioda kulminācija. Šajā laikā svētku pasākumos pulcējās ļoti daudz cilvēku. Pēdējo reizi, kad 11. novembra krastmalā bija bijuši tik daudz cilvēki, bija “Rīga 800” svinības 2001. gadā un demonstrācijas par Latvijas neatkarību 1980.gadu beigās.

Daudzās ģimenēs un saimēs ir ieviesta patriotiska tradīcija – Apsveikumi 18.novembra svētkos, ko skaita pieauguši vīri un sievas. Šie vēlējumi Latvijas dzimšanas dienā ir spēcīgi un nozīmīgi, jo tiek skaitīti ar izpratni par savas valsts vēsturi un patiesām emocijām. Dažādu dzejnieku, mūziķu un mākslinieku novēlējumi Latvijas svētkos stāsta par mūsu senčiem, viņu drosmi, izlietajām asinīm un gribasspēku, bez kura mums šobrīd nebūtu mūsu zeme, neatkarīga Latvija.

Tāpēc visi kopā vēlēsim – daudz laimes dzimšanas dienā, Latvija!

Rādīt vairāk ↓