Līgo svētku pantiņi, apsveikumi un dzejoļi

23. Jūnijs
Par Svētkiem

Līgo diena, dažkārt saukta arī par Zāļu dienu, ir daļa no Latvijā svinētajiem vasaras saulgriežiem. Lai gan tradicionāli Līgo dienu nošķir no Jāņu dienas ar atsevišķām tradīcijām un nozīmi, mūsdienās cilvēki visus vasaras saulgriežu svētkus atzīmē kopā, piekopjot pašu izvēlētus rituālus 23. un 24. jūnijā, apsveikumus Līgo svētkos nenošķirot no Jāņu dienas.

Līgo un Jāņu dienas tradīcijas ir gandrīz unikālas latviešu tautai. Līdzīgi svētki, kuros atzīmē  vasaras saulgriežus, tiek atzīmēti arī citās Eiropas kultūrās, taču katrai tautai šie svētki ir unikāli. Citi tradicionālie svētki, kā ziemas saulgrieži – Ziemassvētki, laika gaitā ir saplūduši ar kristīgajām tradīcijām un tikai retais piekopj individuālas šo svētku tradīcijas.

Latviešu tautasdziesmās Līgo diena, kopā ar Jāņiem, ir visbiežāk pieminētie svētki. Šajos svētkos ir ļoti populāra dažāda sadziedāšanās, tāpēc apsveikumi Līgo svētkos bieži tiek pasniegti dziesmas formā. Dažādi Līgo pantiņi un Līgo apsveikumi šo svētku laikā ir dzirdami visur – veikalos, radio, televīzijā. No pozitīviem novēlējumiem Līgo svētkos nevar izmukt neviens, pat vairāk kā Ziemassvētku laikā.

Populārāko Līgo dienu tradīciju starpā var pieminēt jāņuzāļu plūkšanu, savas sētas rotāšana, siera siešanu un Jāņu vainagu vīšanu. Šīs ir tās tradīcijas, kas parasti tiek piekoptas dienas laikā, gatavojoties Jāņu naktij. Vēlāk vakarā, kad visi gatavošanās darbi ir paveikti cilvēki sāk svinēt pa īstam, nevar iztikt bez alus dzeršanas, ugunskura dedzināšanas un lekšanas pāri tam, Līgo dziesmu dziedāšanas. Līgo un Jāņu naktī tradicionāli ir jāsagaida saullēkts, tāpēc pastāv vairākas tradīcijas, kas ir jādara Līgo nakts laikā – peldēšanās pusnaktī, papardes zieda meklēšana, dažās sētās vēl tiek piekopta iešana ķekatās, līdzīgi kā citos saulgriežu svētkos.

Šī sadaļa ir vispiemērotākā vieta, kur meklēt Līgo apsveikumus saviem draugiem, tuviniekiem vai kolēģiem. Līgo laiks ir piepildīts labu vārdu, tāpēc dažkārt ir grūti būt oriģinālam šajos apsveikumos. Lai jūs ar saviem Līgo sveicieniem tiktu pamanīts, šajā sadaļā ir atrodami dažādi pantiņi Līgo svētkos, lieli un mazi Līgo dzejoļi. Tos ērti nosūtīt kādam elektroniski vai iegaumēt, lai Līgo laikā satiktos draugus iepriecinātu vairāk, kā ar parastu apsveikumu.

Rādīt vairāk ↓

Visas puķes uzziedēja,
Papardīte neziedēja,
Tā ziedēja Jāņu nakti
Zeltītiem ziediņiem.

Kas tur nāk pār laukiem, grāvjiem,
Kam tāds kažoks balts un plats.
Tas ir Jāņu tēvs zem grādiem,
Nospriedis, ka Jaunais gads…

Ir atkal Jāņu nakts un atskan līgo,
Uz mirkli vaļā veras burvīgs zieds.
Kaut matos sirmi pavedieni stīgo,
Bet sirds pukst tāpat kā tovakar…….
Lai neaizmirstama gada garākā diena un īsākā nakts!

Līgo nakts jau daudzus gadus,
Diktē noteikumus savus:
Alus kausus pilnus liet,
Papardīti meklēt iet,
Kurš tās ziedu atradīs,
Mīlas nakti izbaudīs!
Prieku, līksmi Līgo svētkos
Veiksmi saldos papardgrēkos
Tad vēl šasliks, uguns liesmas –
Draugu pulkā līksmas dziesmas

Ar skanīgu līgo
Lai Jāņunakts zied.
Lai uguns uz sauli
Un vasaru iet.

Ir vasara, klāt Līgo vakars.
Un tā kā jukušas zied naktsvijoles,
Bet es kā apmaldījusies, pļavā starp ziediem,
Lasu tās un reibstu, atkal bez tevis…