Masļeņica

11. Marts
Par Svētkiem

Neskatoties uz to, ka masļeņica nav vieni no tradicionālajiem latviešu gadskārtu svētkiem un to jēgu latviešu kultūrā drīzāk atspoguļo meteņi, daudzi Latvijas iedzīvotāji joprojām atzīmē masļeņicu vai vismaz zina par šādu svētku eksistenci. Masļeņicas tradīcijas piekopj daudzas austrumslāvu kultūras, visbiežāk krievu, baltkrievu un ukraiņu tautas. Ņemot vērā, ka Latvijā jau izsenis ir dzīvojuši daudzi šo tautību pārstāvji, masļeņica ir kļuvusi par daļu no Latvijā zināmajiem tradicionālajiem svētkiem.

Masļeņicas tradīcijas ir radušās no gada nobeiguma un jaunā gada svinēšanas pēc ražas kalendāra. Masļeņicu atzīmē marta sākumā vai februāra beigās, kas dabā ir pavasara sākšanās laiks, un svinības turpinās visu nedēļu. Mūsdienās masļeņicas atzīmēšana ir sajaukusies ar kristīgajām tradīcijām un notiek nedēļu pirms Lielā gavēņa, kas iezīmē atturīgu dzīvesveidu un Kristus augšāmcelšanās gaidīšanu Lieldienās. Ņemot vērā, ka masļeņica ir aktīvi svētki, ar lielu pulcēšanos, dzīrēm un karnevāliem, to noslēgums strauji pāriet klusākā periodā.

Masļeņicas tradīciju vidū ir gatavošana un mielošanās, līdzīgi kā citos svētkos. Šiem svētkiem raksturīgie ēdieni ir dažādi miltu produkti kā maize, pīrādziņi. Atkarībā no tautas, izplatīta ir arī vareņiku un bļinu cepšana svētku galdam. Citas izplatītas tradīcijas ir iešana ķekatās, došanās ciemos, pikošanās un braukšana ar kamanām. Tradicionāli masļeņicu atzīmēja veselas nedēļas garumā, tāpēc katrai dienai bija savas tradīcijas, kas katrā vietā mēdz krasi atšķirties.

Līdzīgi kā meteņus vai citus mazāk zināmus tradicionālos svētkus, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāji masļeņicu neatzīmē atsevišķi, kā tas tiek darīts Jāņos vai Ziemassvētkos. Visbiežāk to dara pareizticīgās kopienas un tas atsevišķi tiek darīts mazākumtautību skolās, mācot par slāvu kultūras tradīcijām. Savukārt pašā Krievijā masļeņicas atzīmēšana savu popularitāti ir saglabājusi un tikai aug, jo šos svētkus atzīmē lielākā daļa valsts iedzīvotāji.

Masļeņica ir vieni no tiem svētkiem, kuru tradīcijas nav sajaukušās ar citu pasaulē izplatītu svētku tradīcijām, kas notiek tajā pašā laikā. Lai gan masļeņica tiek saistīta ar kristīgo laiku un Lieldienu gaidīšanu, pašu svētku galvenā doma nav saistīta ar kristīgo tradīciju piekopšanu un drīzāk kalpo kā pāreja uz kristīgajiem notikumiem vēlāk pavasarī.

Rādīt vairāk ↓