Miķeļdienas tautasdziesmas, pantiņi un ticējumi

29. Septembris
Par Svētkiem

Miķeļdiena ir vieni no 4 latviešu tradicionālajiem saulgriežu svētkiem. Miķeļi, saukti arī par Mikāļiem vai Miklāli, ir rudens saulgrieži un tiek svinēti 29. septembrī.

Kas ir Miķeļdiena un ko tajā godinām? Kā jau ierasts latviešu tradicionālajos svētkos, tie saistīti ar labu veiksmi un ražu lauku darbos, šajā gadījumā ražas novākšanu. Šajā dienā tiek godināts Miķeļa tēls, kurš Miķeļu tautasdziesmās tiek saukts par bagātu un ražīgu vīru, par maizes tēvu, kurš nes veiksmi rudens ražas ievākšanā.

Interesanti, ka arī Miķeļa tradīcijas nemanot ir savijušās ar kristietības motīviem. Miķeļa vārds nāk no erceņģeļa Miķeļa, kuru baznīcā šajā laikā godina. Laika gaitā ar šo vārdu sāka apzīmēt pļaujas laika beigu svētkus, kurus mēs pazīstam kā Miķeļdienu.

Miķeļdienas simbols ir Jumis – divi kopā saauguši augļi. Tā grafiskajā simbolā ir attēlota dubultvārpa. Latviešu mitoloģijā Jumis atbild par ražību un laikā, kad ir Miķeļi latviešu rituālos notika Jumja ķeršana, kam bija jānodrošina veiksmīga raža un dabas auglība nākamajā ražas gadā.

Miķeļdienas tradīcijās ir gan rituāli pļaujas laikā, gan upurēšanas rituāli, gan neatņemamā latviešu svētku laika mielošanās. Pļaušanai, kas ir Miķeļu laika galvenā darbība, tika piekoptas īpaši interesantas tradīcijas. Interesanti, ka Miķeļu tradīcijās noteikts, ka līdz tam ir jāveic visas bildināšanas un pēc šīs dienas to vairs nedrīkst darīt.

Nav daudz latviešu tradicionālo svētku, par kuriem ir tik daudz tautasdziesmu kā par slavenākajiem svētkiem – Lieldienām, Jāņiem un Ziemassvētkiem. Miķeļi, iespējams ir nākamie apdziedātākie svētki, jo latviešu tautasdziesmu starpā netrūkst Miķeļdienas tautasdziesmas, kurās tiek apdziedāts gan Miķelis, gan Miķeļdiena, gan tās simboli, gan Miķeļdienas pantiņos izteikti Miķeļdienas ticējumi.

Mūsdienās katru gadu, kad ir Miķeļdiena, tā tiek atzīmēta skolās un dažādās kultūras iestādēs. Ap laiku, kad ir Miķeļdiena, tik plaša svinēšana kā citos gadskārtu svētkos latviešu vidū nav novērojama. Dažādu pasākumu laikā tiek attēlotas tā laika lauku tradīcijas, dziedātas Miķeļu tautasdziesmas, lieli un mazi iet Miķeļdienas rotaļās.

Rādīt vairāk ↓