Pareizticīgo Ziemassvētki

7. Janvāris
Par Svētkiem

Pareizticīgie visā pasaulē Ziemassvētku laiku sagaida nedaudz vēlāk par citiem – viņi svin pareizticīgo Ziemassvētkus naktī no 6. uz 7. janvāri. Šī šķietami novēlotā Ziemassvētku svinēšana saistīta ar to, ka pareizticīgo baznīca svētku datumu aprēķina pēc Jūlija jeb vecā kalendāra. Šajā gadsimtā atšķirība starp veco un jauno kalendāru mērāma ar 13 dienām, taču vēlāk šī atšķirība pieaugs.

Pareizticīgo Ziemassvētki vērtību un tradīciju ziņā ir diezgan līdzīgi kristīgo Ziemassvētkiem. Liela nozīme ir ģimenes kopā sanākšanai un ģimeniskām vērtībām, kā arī mīlestības un labestības dāvāšanai viens otram. Šajā dienā ģimenes sanāk kopā, lai dalītos savos vismīļākajos mirkļos un baudītu kopīgu svētku mielastu. Taču, lai nonāktu līdz šai svētku dienai, pareizticīgie ievēro četrdesmit dienu gavēni. Gavēnis nebalstās tikai uz to, ko un kādā daudzumā mēs ēdam. Tā ir tikai viena no gavēņa daļām. Šo vairāku desmitu dienu priekšplānā ir atturēšanās miesiskajā plānā, atturēšanās ēdienā, nepatērējot dzīvnieku valsts produktus, kā arī cīņa ar visu grēcīgo, kas ir mūsos. Gavēnis ir dvēseliska un garīga lieta, tāpēc pareizticīgo Ziemassvētku priekšvakarā mēs atsakāmies no daudzām grēcīgām domām un īpašībām, kā slinkuma, skaudības un grūtsirdības. Šajā laikā svarīga ir arī atteikšanās no dažādām izklaidēm. Tā, piemēram, saviesīgus pasākumus, ballītes un televīzijas skatīšanos, kā arī mobilos tālruņus iespējams aizstāt ar citām, garīgākām aktivitātēm.

Lai gavēņa process būtu vieglāk paveicams, tajā parasti iesaistās visa ģimene. Gavēnis ir kopīga ģimenes gatavošanās, baznīcas apmeklēšana, tīras domas un prāts, turklāt, tuvojoties svētku dienai, gavēnis kļūst arvien stingrāks. Svētku dienā, pēc rīta vai nakts liturģijas, ģimenes var pārtraukt šo atturības laiku.

Latvijā pareizticīgo Ziemassvētki parasti tiek sagaidīti ar dažādiem krāšņiem pasākumiem. Šajā dienā notiek svētku dievkalpojumi, daudzās draudzēs notiek arī svētku koncerti un pasākumi, kas veltīti labu darbu darīšanai. Draudžu dalībnieki svētku dienās kā ierasts dodas iepriecināt citus, apmeklējot pansionātus, slimnīcas un bērnu namus – tiek dziedātas dziesmas un dāvinātas pašu darinātas dāvanas.

Lai gan pareizticīgo Ziemassvētki nav noteikti kā svētku diena, šis neapšaubāmi ir laiks, kad daudzas ģimenes Latvijā steidz pabūt kopā un dāvāt viens otram labestību un siltumu, atminoties aizgājušo gadu.

Rādīt vairāk ↓