Pūpolu svētdienas pantiņi, dzejoļi un apsveikumi

28. Marts
Par Pūpolu svētdienu

Pūpolu svētdiena ir Lieldienu laika kristiešu svētki, kas saistīti ar Kristus augšāmcelšanos laiku. Tieši šajā dienā kristieši atzīmē Jēzus Kristus ierašanos Jeruzalemē uz ēzeļa. Pūpolsvētdienas apsveikumi un nosaukums ir radies no tā, ka pirms Kristus Jeruzalemē tika kaisīti palmu zari. Ņemot vērā, ka Latvijā un citur Eiropā palmu nav, pie mums šie svētki ir pielāgoti vietējai situācijai un tiek saukti par Pūpolsvētdienu.

Kristīgajās tradīcijās šajā dienā baznīcā tiek rīkotas palmu eļļas, koka lapu vai pūpolu procesijas. Tie tiek iesvētīti un vēlāk izdalīti dievkalpojuma dalībniekiem. Kristīgā tradīcija vēsta, ka šādi zari pasargā no ļaunuma un nelaimēm.

Neskatoties uz to, ka Pūpolsvētdiena nav ne latviešu gadskārtu, ne citi tradicionālie svētki, latvieši tāpat piedēvē šai dienai savas tradīcijas un ticējumus. Populārākais latviešu Pūpolu svētdienas ticējums ir par pēršanos ar pūpoliem. Ja Pūpolu svētdienā kārtīgi nopērsies ar pūpoliem, nākamais gads nesīs veselību un bagātību.

No šīs dienas latviešu tautas leksikā ir ienākuši daudzi populāri pantiņi un Pūpolsvētdienas apsveikumi. Iespējams, atpazīstamākais ir “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks”. Šādi Pūpolsvētdienas pantiņi reizē kalpo kā ticējumi, jo šos Pūpolsvētdienas vārdus parasti piesauc laikā, kad viens otru per ar pūpoliem.

Pūpolsvētdiena Latviešu tradīcijās ir savā ziņā unikāli svētki, jo grūti atrast ticējumus, kuri nav saistīti ar pūpoliem. Parasti latviešu tautas tradicionālie svētki ir vispārīgi un saistīti ar tā brīža darāmajiem darbiem mājās vai uz lauka, kā arī ar procesiem dabā, taču Pūpolu svētdienas apsveikumi un ticējumi ir saistīti tikai un vienīgi ar pūpoliem. Netrūkst arī klasisku ticējumu, kas ir saistīti ar darbu, bet folklorā ir iegājušies tieši tie, kuros tiek piesaukti paši pūpoli.

Mūsdienās Pūpolu svētdiena Latvijā tiek atzīmēta diezgan plaši. To reliģiskās procesijas piekopj gan kristīgās katoļu, luterāņu un pareizticīgo kopienas. Šajās dienās notiek pasākumi arī nekristīgajiem gan lieliem, gan maziem. Bieži šajā dienā sākas Lieldienu tematiskie pasākumi, kuros cilvēki mēģina piekopt tautas tradīcijas. Pēdējā laikā populāri kļūst sūtīt viens otram Pūpolu svētdienas apsveikumus internetā.

Rādīt vairāk ↓

Bērniem jāceļas pirms saules un jāsalasa skaidas, lai vasarā atrastu daudz putnu. Ja agri nepieceļas — visu gadu būs lāča miegs.

Minētā svētdienā vajagot nogriezt sev nagus. Ja vēlāk tanī gadā gadoties redzēt ko nelabu, un nobīties, tad tikai jāpaskatās uz nagiem, un nekas nekaitēs.

Govis Pūpolu dienā jāpadzirda pirms saules lēkta, — tad tās būs visu gadu kā pūpoli: apaļas un veselīgas.

Pūpolu svētdienā izgrābj pelnus no krāsns, kurus tad vēlāk sēj kopā ar rāceņiem, lai tos tārpi neēstu.

Pūpola maigumā izplaucēt dienu ,
Aizņemt no saulītes gaismiņu vienu .
Ielikt to sirdī un izbaudīt dienu ,
Kurā nav sāpju ,
Kurā nav naida .
Izbaudīt dienu kā pūpolam maigam ,
Izbaudīt dienu ,
Lai atplauksti laimē.
Pūpola maigumā ,
Pūpola laimē.
Saulīte balta , kad skatās Tev vaigā…
/I.Tora/

Pūpolu svētdienā,saulītes staros,
Pūpolu kokā sēž pūpoli baros.
Pūkās tiem rasas pērlītes mirdz,
Lai šajā dienā Tev priecīga sirds!