Apsveikumi 8.martā - Starptautiskajā sieviešu dienā

8. Marts
Par Svētkiem

8. martā oficiāli svinam starptautisko sieviešu dienu, kas ir centrālais notikums kustībā par sieviešu tiesībām. Diskusijas par 8. marta svētku nozīmi ir aktuālas vēl joprojām, jo šie svētki tiek saistīti ar padomju režīma glorifikāciju, nevis mīlestības apliecinājumiem. Neskatoties uz to, 2007. gadā 8. marts tika oficiāli iekļauts atzīmējamo dienu sarakstā. Pasaulē starptautiskās sieviešu dienas laikā tiek svinēti sieviešu sociālie, ekonomiskie, kultūras un politiskie sasniegumi, turklāt bieži izskan aicinājumi veicināt dzimumu vienlīdzību. Šī diena sievietēm saistās ar vienotību, pārdomām, svinībām un aktīvu rīcību.

Starptautiskā sieviešu diena tiek atzīmēta kopš 1900. gadu sākuma, kad notika straujš iedzīvotāju skaita un radikālu ideoloģiju pieaugums. Šo svētku pirmsākumi meklējami Ņujorkā, kur 1908. gadā 15 000 sieviešu devās cauri pilsētai, pieprasot īsākas darba stundas, labāku atalgojumu un balsstiesības. Vēlāk, 1910. gadā, Kopenhāgenā norisinājās otrā Starptautiskā strādājošo sieviešu konference, kuras laikā politiskā darbiniece vārdā Klāra Cetkina prezentēja starptautiskās sieviešu dienas ideju. Viņa ierosināja, ka katru gadu jāorganizē sieviešu diena, lai atgādinātu par viņu tiesībām un prasībām attiecībā uz vienlīdzību. Savukārt viena no spilgtākajām sieviešu tiesību aizstāvēm Latvijā bija dzejniece Aspazija – viņa bija viena no pirmajām latviešu literatūras autorēm, kas cīnījās un runāja par sieviešu lomu sabiedrībā.

Sieviešu dienā uz ielām notiek aktīva ziedu tirdzniecība, un tulpes ir viens no visiecienītākajiem ziediem, ko kā apsveikumu 8. martā vīrieši pasniedz dāmām. Šajā dienā palutinot sievietes vairāk, nekā ikdienā, vīrieši kā apsveikumus sieviešu dienā pasniedz arī dāvanu kartes relaksējošai atpūtai vai skaistumkopšanai, kā arī aicina romantiskās vakariņās. Turklāt pieņemts, ka dāmas sūta sveicienus sieviešu dienā arī viena otrai – kā draudzības un vienotības apliecinājumu.

Kungi – mēs parūpēsimies, lai jūsu 8. marta apsveikumi neatstātu vienaldzīgu nevienu dāmu. Esam apkopojuši vairākus sieviešu dienas dzejoļus, sveicienus 8. martā, kā arī novēlējumus sieviešu dienā, kurus dāvāt jūsu dzīves visnozīmīgākajām sievietēm. Vienkāršus “Apsveicu 8. martā” sveicienus var aizstāt ar vēl nedzirdētiem sieviešu dienas apsveikumiem, kas parādīs, cik daudz jums nozīmē jūsu mīļotā dāma, bet pantiņus sieviešu dienā varēsiet iemācīties, lai apsveiktu, piemēram, kolēģes darbā. Šajā dienā noteikti nevar aizmirst arī par savām mammām un vecmammām, kuras 8. martā arī pelnījušas sveicienus sieviešu dienā. Lai izraudzītos piemērotāko apsveikumu sieviešu dienā, pie mums varēsi atrast gan klasiskus dzejoļus sieviešu dienā, gan arī romantiskus sveicienus. Turklāt pie mums visi 8. marta apsveikumi pieejami latviski!

Rādīt vairāk ↓

Sieviete ir vāja,
neaizsargāta būtne,
no kuras nav iespējams izglābties. Sveiciens sieviešu dienā!

Ak sieviete, ak sieviete –
Tu esi mana dieviete!
Klēpjiem tulpītes Tev sūtu,
Lai šai dienā prieks Tev būtu!

Lai kā pavasara putnu čalas
Tavi dzidrie smiekli skan;
Un lai acis priekiem neredz malas
Jo Tu spožākā no saulēm esi man!

Sievietēm mātēm,
sievietēm – sievām,
meitenēm seksīgām,
pusaudzēm tievām,
naciķu liegti,
mēs spītējot biedam,
dāvājam ziedus
vēl skaistākam ziedam!
/Jonijs/

Šajā dienā, īpašajā,
Visi ziedi, smaida Jums!
Lai skumjas Jūs nezinat,
Pat mazos ēnu mākoņus.
Lai vienmēr acis spīdētu,
Un smaids no lūpām nepazūd.
Sveicam Sieviešu dienā!

Kad sieviete krāsojas, viņa – kā dzejoli raksta.
Viņa grib atstāt sevi kā rokrakstu – nākamām audzēm.
Viņa biogrāfiju savu krāso uz acu plaksta,
Viņai ar zīmuli atmiņas uz lūpām jāuzaudzē.
Kad sieviete krāsojas – vai viņa tai brīdī ir sārta vai bāla -,
Pār viņu ir nācis TAS un viņa ir iedvesmota,
Viņa ir prom, ļoti tāla.
Un – mazliet Dieva dota.
Es viņu netraucēju – tas ir intīms brīdis -,
Netraucēju ar ziņkārību tīšu.
Vēlreiz viņas roka pār lappusi slīdēs.
Tad viņa pagriezīsies un… es viņu nolasīšu.
Un tad es lasu: re, cīrulis rītā, gaiss trīc…
Un, re, sikspārnis skrējis un vakarlēpis…
Skaistākais jau nav tas, kas uzrakstīts.
Skaistākais ir tas, ko dzejolis slēpis.
/Imants Ziedonis/