Sveču dienas dzejoļi, tautasdziesmas

2. Februāris
Par Svētkiem

2. februāris Latvijā iezīmē Sveču dienu – nozīmīgu dienu katra latvieša sadzīvē. Lai gan šī nav svinama diena, senlatvieši to reiz saukuši par Grabenīcu, Svecaini un Ziemas Māru. Sveču diena parasti iezīmēja ziemas vidu. Ar to tika noslēgts Ziemassvētku laiks un sveču gaismā tika ievadīts agrs pavasaris. Savukārt pašas sveces nemaz nebija tādas, kādas mūsdienās ir atrodamas veikalos – senie latvieši tās gatavoja no vaska un aitu taukiem, bet sveces daktij izmantoja kokvilnas diegu.

Šis laiks iezīmēja sevi ar dažādām sveču dienas tradīcijām, rotaļām, dziesmām, ticējumiem un ēdieniem. Liela nozīme bija tajā dienā galdā celtajam mielastam. Tā, piemēram, uz galda daudzi lika tādus gardumus kā vārītu cūkas galvu un ausis, savukārt gados jaunajiem lika ēst dzērvenes, jo, kā vēsta sveču dienas ticējums, tās vairoja skaistumu. Mielošanās un smiešanās sveču dienā bija neatņemama sastāvdaļa katrā saimniecībā. Ticējums vēsta, ka tas palīdzēja dzīvot pārticīgi un saticīgi, kā arī pievilināja prieku jaunajā gadā.

Mūsdienās latvieši sveču dienu pavada gan ar jaunām tradīcijām, gan piekopjot vairākas senlatviešu īstenotās tradīcijas. No vecākās paaudzes esam aizņēmušies sveču liešanas tradīciju. Dažādu formu un krāsu sveces šajā dienā tiek lietas ne vien mājās un skolās, bet arī īpaši rīkotās sveču liešanas darbnīcās. Šajā dienā vēlam viens otram gaismu un siltumu, bet, lejot jaunu sveci, mēdzam ievēlēties vēlēšanos. Ticējums vēsta, ka brīdī, kad esi gatavs, lai vēlēšanās piepildās, svece jāaizdedzina un kādu brīdi jāveras tās liesmā, domājot un sūtot tai labas domas. Tāpat mūsdienās februāri kā sveču mēnesi atzīmējam vienkārši ar iekštelpu izdekorēšanu, saliekot dzīvoklī sveces un vakarā tās aizdedzinot, lai izbaudītu omulīgu atmosfēru.

Daudzi Sveču dienā izvēlas ne vien ļauties dažādām aktivitātēm, bet arī pavadīt laiku ar ģimeni. Šis ir laiks, kad apceram aizvadīto ziemu un gaidām pirmos siltos saules starus. Sveces kalpo ne vien par gaismas, bet arī mīlestības un labestības avotu, tādēļ Sveču dienu daudzi mēdz pavadīt ar sev mīļiem cilvēkiem.

Rādīt vairāk ↓