Svētā Patrika diena
Svētā Patrika diena ir pasaulē plaši zināmi svētki, kas radušies Īrijā. Šajā dienā tiek godināts Īrijas tautas aizbildnis – Svētais Patriks. Leģenda vēsta, ka Svētais Patriks esot bijis tas, kas Īrijā ir ieviesis kristietību. Uz īru salas nav čūsku un ticējums vēsta, ka tieši Svētais Patriks ir bijis tas, kas šīs čūskas ir padzinis.
Pasaulē populāra Sv. Patrika dienas tradīcija ir iešana parādēs. Īri, masveidā pārceļoties uz dzīvi Ziemeļamerikā, Sv. Patrika dienas svinēšanu ir padarījuši populāru daudzās ASV lielākajās pilsētas, galvenokārt valsts ziemeļaustrumu daļā. Tur šo svētku centrālā daļa ir tieši Sv. Patrika dienas parādes, kuras ASV populārās kultūras izplatības rezultātā ir ieguvušas lielu atpazīstamību pasaulē. Rezultātā, Svētā Patrika dienas popularitāti pasaulē nodrošinājusi tieši ASV, nevis pati Īrija.
Kamēr Svētā Patrika diena jau savā nosaukumā ir reliģiozi svētki, mūsdienās tikai Īrijā un pasaules īru kopienu reliģiozajās daļās šie svētki tiek atzīmēti kā kristietības svētki. Pārējā pasaulē, it īpaši Ziemeļamerikā tie ir īru kultūras atzīmēšanas svētki, lai gan pašā Īrijā Sv. Patrika diena arī ir kļuvusi par vispārējām svinībām, neuzsverot to reliģiozo nozīmi to laikā.
Svētku tradicionālā krāsa ir zaļā. Šajā dienā ir populāri ģērbties zaļās drēbēs un uz svētku atribūtikas trīslapu āboliņu, kas ir kļuvis par atpazīstamāko svētku simboliku. Šos svētkus pasaulē un Īrijā atzīmē ne tikai īru tautas pārstāvji. Kamēr tie tiek asociēti ar īru kultūru un tā šajā dienā tiek īpaši izcelta, zaļas krāsas apģērba vilkšana un nodošanās Sv. Patrika dienas svinībām ir izplatīta visu tautību vidū.
Daudzi īri ir pret šo svētku plašu izplatību pasaulē. Tie nereti netīšām vairo negatīvos stereotipus par īru tautu kā par dzērājiem un neizglītotiem cilvēkiem. Tomēr tas kontrastē ar svētku vispārējo pozitīvo noskaņu Rietumu kultūrā, kur tie tiek atzīmēti kā dažādu sabiedrības grupu kopā sanākšanas diena. 1990.gadā Īrijas valdība sāka apzinātu kampaņu, lai Sv. Patrika dienas svinēšanu pasaulē padarītu par iespēju parādīt īru tautu un Īrijas valsti pozitīvā gaismā un aizvietotu negatīvos stereotipus ar pozitīvām sajūtām.