Vasarsvētki jeb Svētā Gara nosūtīšanas svētki

23. Maijs
Par Svētkiem

Ik gadu atzīmējam Vasarsvētkus, kuri tiek svinēti 15 dienas pēc Lieldienām. Šie svētki tika aizsākti 425.gadā un tā tiek uzskatīta par Kristīgās baznīcas dzimšanas dienu. Tie ir trešie svarīgākie kristiešu svētki pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem.

Taču kas ir vasarsvētki? Vasarsvētki ir seni kristiešu svētki, kuros tiek pieminēts laiks piecpadsmit dienas pēc Jēzus nāves, kad pie Jēzus Kristus mācekļiem nolaidās svētais gars. No tā rodas Vasaras svētku nozīme – dažādiem cilvēkiem pulcēties kopā, lai dzīvotu vienotībā. Svētais Gars ir daļa no kristiešu trīsvienības.

Vasarsvētkiem ir divi galvenie simboli – balts balodis un meijas. Abi simbolizē mieru un harmoniju. Balodis Vasarsvētku ticējumos simbolizē Svētā Gara vietu katra cilvēka personīgajā dzīvē, kas nolaižas pie cilvēka no debesīm. Savukārt Meijas simbols ir saistīts ar dabu, ar to tiek asociēta vasaras spēcinošās smaržas un vasaras atnākšana kopumā.

Neskatoties uz svētku reliģisko raksturu, latvieši tiem piedēvējuši daudzus klasiskus latviešu ticējumus. Kā tas jau ir ierasts, arī Vasarsvētku ticējumi ir saistīti ar personisko veselību un labu ražas gadu. Piemēram, ticējums vēsta, ka pērkonam ir jārūc jau pirms Vasarsvētkiem, jo tas atnesīs auglīgu vasaru. Cits ticējums vēsta, ka Vasarsvētku meijas nedrīkst vilkt pa zemi, tad tas, kas to darījis, dabūs kašķi. Lai nākamajā gadā lopiņiem ir laba veselība, Vasarsvētku dienā nedrīkst ēst gaļu.

Viens no populārākajiem latviešu ticējumiem – iešana no rīta uz upi mazgāties, lai tālāko gadu nenāktu miegs, tiek piesaukts arī Vasaras svētku kontekstā. Lai veidotu Vasarsvētku apsveikumu, baznīca jārotā ar bērziem. Bērza zars jāliek arī siena šķūnī, lai nākamajā gadā peles nesagrauztu sienu.

Mūsdienās Vasarsvētki ir īsteni kristīgi svētki. Lai gan daudzi cilvēki zina, kad apmēram tādi ir jāsvin, retais zina to nozīmi mūsu senču reliģiskajā dzīvē un vietu svētku kalendārā. Parasti apsveikumi Vasarsvētkos tiek izteikti tikai baznīcās, īpašos dievkalpojumos Vasarsvētku laikā. Neskatoties uz to, Vasarsvētki ir oficiāla brīvdiena. 2020.gadā tā iekrita svētdienā, 31.maijā.

Rādīt vairāk ↓

Brīnumu vara
Vai nav mums vairs brīnumu tagadnē?
Vai senatnes vara jau lauzta?
Un viss, kas noticis pagātnē,
Ir teika tik, sapņu austa?
Nē! — Spēcīgs arī vēl tagad tas gars,
Kas no akmeņiem maizi spēj radīt.
Un spožs viņš kā Jahves liesmu stars
Spēj tautas caur tuksnešiem vadīt.
Un aizbirusi tā vieta nav vēl,
Kur citkārt bij Jēkaba aka:
Tā krūtīs ir sirds, kurai citu žēl
Un kas gurušus, tvīkušus slaka.
Un cilvēcei radies jauns pareģons
To glābt no verdzības lāsta,
Un āmuru klaudziens un mašīnu jons
Par viņa gudrībām stāsta.
Un vasarsvētki mums uzausīs,
Kas nākotnē redzas jau tāli,
Tad uguns mēles pār galvām mums līs
Un mēs sveiksim cits citu kā brāļi.
/Aspazija/

Dievs lai līdz, Dievs lai līdz
Vasarsvētkus sagaidīt,
Tad stāvēšu ar tautieti
Pliku gālu baznīcei.

Vasarsvētkos jāiet baznīcā, tad esot svētība.

Sekminēs (Vasars svētki) parnes berzus, izpuškuo istabas.

Vasaras svētku rītā agri jāiet uz upi mazgāties, kas tek pret rītiem, lai nekad neaizgulētos un nenāktu miegs.

Vasarsvētkos nedrīkst ēst gaļu, jo tad lopi sprāgstot.