23.februāris - Vīriešu diena

23. Februāris
Par Svētkiem

23.februāris. Vīriešu diena. Šo dienu nevajadzētu jaukt ar Starptautisko vīriešu dienu, jo vēsturiski tās ir ļoti atšķirīgas.

Īstenībā 23. februāris vēsturē iezīmējas kā Sarkanās armijas diena un arī kā Padomju armijas un Jūras kara flotes diena. Padomju laikos šajā datumā tika sveikti visi vīriešu kārtas pārstāvji un šī tradīcija noteiktos sabiedrības slāņos ir saglabājusies līdz pat mūsdienām. Visi vīrieši Padomju Savienībā agrāk vai vēlāk nonāca obligātajā dienestā, tāpēc šajā dienā bija iespējams sveicienus Vīriešu dienā veltīt gandrīz ikvienam vīriešu kārtas pārstāvim.

Vīriešu dienu kopumā neatzīmē ne tuvu tik liela sabiedrības daļa, kā atzīmē Sieviešu dienu vai mātes dienu. Tas, visticamāk, izveidojies vīriešu un sieviešu tradicionālo lomu dēļ. Lielākoties apsveikumus 23. februārī var dzirdēt no vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem daļa dzīves ir saistīta ar padomju laikiem, bet jaunākiem cilvēkiem apsveikumi vīriešu dienā 23. februārī šķiet varbūt mazliet neizprotami un nepieņemami. Latviešu sabiedrība, pamatā dalās trīs grupās:
• tie, kuri šos svētkus svin kopš padomju laikiem
• tie, kuri vīriešu dienas apsveikumus saviem dārgajiem velta oficiālajā dienā – 19.novembrī
• lielākā daļa, kas vīriešu dienu neatzīmē nemaz

Daudzi latvieši, lai gan šos svētkus atceras, piemin tos ar ironiju un Vīriešu dienas apsveikumus nedomā nopietni. Savukārt krieviski runājošā sabiedrības daļa tos piekopj vairāk, jo tradīcija veltīt Vīriešu dienas apsveikumus Armijā dienošajiem puišiem vai veterāniem joprojām tiek piekopta Krievijā un citās bijušajās PSRS valstīs.

23. februāra vīriešu dienas tradīcija Latvijas sabiedrībā ir salīdzinoši jauna parādība, tāpēc, pašsaprotami, kāpēc tā vēl nav un, visticamāk, nekad neieies tautas folklorā. Neskatoties uz to, ir atrodami dažādi ar Padomju Armiju saistīti pantiņi vīriešu dienā. Ja ļoti gribas kādu sveikt, var izmantot vīriešu dienas pantiņus, kas sarakstīti vai nu oficiālajai vīriešu dienai 19.novembrī, vai arī jebkurus citus piemērotus pantiņus. Piemērotus 23. februāra pantiņus, apsveikumus vīriešu dienā iespējams atrast vairākās sadaļās šajā lapā.

Rādīt vairāk ↓

Ja dzeram, tad līdz rītam,
Ja līdz rītam, tad kamēr krītam! Iedzersim šodien par mums vīri! Šodien ir mūsu diena!

Visi pie galda! Šodien ir iemesls –
Sieviešu dzimums šodien ir viss rūpēs
Mēs apsveicam drosmīgos, spēcīgos,
Šodien ir pasaules vīriešu diena!
Un mēs viņiem dāsni dāvājam savu mīlestību!
Nu, kur mēs būtu, ja ne vīrieši?
Kam prasītu nopirkt kažokus?
Kam prasītu iedot mašīnu?
Un ar ko tad dotos atpūsties?
Mīļie, mēs novēlam Jums panākumus,
Mēs pucējamies Jums par godu
Pasteidzieties pie galda, šeit būs daudz garšīgu ēdienu,
Lai dzert un ēst uz Jūsu veselību!

Lai Jūs cienītu darbā,
Spēks nekad nebeigtos,
Un katrā dzīves posmā
Jūs gaida tikai prieks!

Priecīgu īstu vīriešu dienu, draugs! Es novēlu tev apdullinošas uzvaras cīnoties par sievietēm, galvu reibinošu karjeru un pelnītas balvas!

Mēs novēlam Jums – veselību un panākumus,
Veiksmi, bagātību un pasakainu mīlestību,
Pārvariet visus šķēršļus,
Mēs Jūs mīlam un novērtējam, un mēs esam spēcīgas tikai kopā ar Jums!

Ļauj gaismas straumei
Sirdij tecēt cauri,
Tam brīnumam,
ko jauna diena nes,
No mīlestības silto
Vārdu auras,
Lai atkal sasilst
Tava, tēti, dvēselit!