Starptautiskā zemes diena
Starptautiskā Zemes diena ir Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) starptautiski atzīta diena, kuru atzīmē vairāk nekā miljards cilvēku visā pasaulē. Šīs dienas mērķis ir pievērst uzmanību dabas draugu aktivitātēm, veselīgāka dzīvesveida piekopšanai pašam sev un apkārtējai videi. Oficiāli Zemes dienu sauc par Starptautiskās Mātes Zemes diena, taču lielākā daļa pasaules to sauc vienkārši par Zemes dienu.
Pirmo reizi Zemes diena tika atzīmēta 1970.gada 22. aprīlī un kopš tā laika tā tiek atzīmēta katru gadu tajā pašā dienā. To aizsāka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) senators Gejlords Nelsons (Gaylord Nelson), kurš tādā veidā vēlējās pievērst uzmanību tajā brīdī aktuālajai naftas noplūdei Klusajā okeānā pie ASV Kalifornijas štata krastiem.
Lielāku aktualitāti visā pasaulē Zemes diena sāk iegūt kopš 1990.gada, kad dalību šajos svētkos ņēma jau 140 pasaules valstis. Arī Latvija savu dalību sāka 1990.gadā. Šobrīd, 2020.gadā, kad Zemes diena tika atzīmēta apaļo 50. reizi, līdzdalību ar dažādām aktivitātēm ņēma gandrīz katra pasaules valsts. Šis ir kļuvis par vienu no retajiem piemēriem, kad visa pasaule spēj kopīgi vienoties viena mērķa un vienas problēmas aktualizēšanas vārdā.
Katra valsts Zemes dienu aktualitātes izmanto savu individuālo vides problēmu aktualizēšanai, taču vienmēr centrā ir arī kāda tajā laikā aktuāla, visu pasauli ietekmējoša problēma. Pēdējos gadus centrālā Zemes dienas tēma vienmēr ir globālā sasilšana, kas nenoliedzami ir lielas daļas vides problēmu cēlonis. Globālās sasilšanas samazināšana ir daudzu šo problēmu risinājums. Zemes diena tiek pavadīta, aktualizējot dažādas metodes, kā ikviens no mums ikdienā var būt saudzīgāks pret dabu, mainot savus paradumus.
Cilvēki mēdz jaukt Zemes dienu ar Zemes stundu. Tas ir atsevišķs pasākums, kurš katru gadu notiek citā laikā, lai gan tā vispārējais mērķis ir līdzīgs. Šīs akcijas mērķis ir samazināt elektrības patēriņu visā pasaulē uz vienu stundu, lai parādītu viens otram, cik daudz resursus mēs izniekojam nelietderīgi un bez kā varētu iztikt, tā saudzējot dabu.