Budžeta plānošana jaunietim: Ko svarīgi zināt?

Jaunietim, kurš uzsācis savu patstāvīgo dzīvi – sācis savas darba gaitas un maksā rēķinus, svarīgi ir arī apgūt finanšu pārvaldības prasmes, kas ļautu veiksmīgāk tikt galā ar šo būtisko dzīves aspektu. Lai arī katra situācija ir unikāla, tomēr ir daži budžeta plānošanas padomi, kas var noderēt ikvienam jaunietim.

Novērtējiet savu finansiālo situāciju

Lai sastādītu vajadzībām atbilstošu budžeta plānu, vispirms ir jānovērtē esošā situācija. Ja nezināt, kam un cik daudz tērējat, ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus pierakstiet savus izdevumus. Šim nolūkam varat izmantot izklājlapu datorā, kādu no budžeta plānošanas aplikācijām vai parastu pierakstu kladi.

Kad tas ir izdarīts, sadaliet visus izdevumus vairākās kategorijās. Tas Jums sniegs priekšstatu par to, kur patiesībā paliek Jūsu nauda.

Nosakiet mērķus

Pirms ķerties klāt budžeta plāna izveidei, nosakiet mērķus. Piemēram, tā var būt uzkrājuma veidošana vai kredīta atmaksa. Ņemot vērā, ka šobrīd ir pieejams kredīts no 18 gadiem, kredītsaistību atmaksa ir aktuāla arī gados jauniem cilvēkiem.

Pārdomājiet arī to, kādā veidā šos mērķus plānojat sasniegt. Iespējams, tas prasīs pārskatīt līdzšinējos naudas tērēšanas paradumus un ieviest korekcijas. Padomājiet arī par savu atbalsta sistēmu, kas Jums varētu palīdzēt sasniegt mērķus. Piemēram, tas var būt automātiskais maksājums internetbankā, kas ik mēnesi papildinās Jūsu krājkontu vai jauns ieradums visus neplānotos ienākumus novirzīt kredītsaistību ātrākai dzēšanai.

Izveidojiet budžeta plānu

Kad ir zināmi ienākumi, izdevumi un mērķi, pienāk laiks sastādīt budžeta plānu. Arī šajā gadījumā ir pieejamas vairākas metodes – Jums jāatrod tā, kas vislabāk derēs tieši Jums. Mūsdienās plaši tiek izmantotas mobilās lietotnes, kas paredzētas tieši šim mērķim. Arī tās ir pieejamas dažādās variācijās – gan maksas, gan bezmaksas versijās.

Tomēr ar budžeta plāna sastādīšanu nekas nebeidzas – tā ir tikai teorētiskā daļa, un tālāk ir jāķeras pie prakses. Var gadīties, ka laika gaitā pamanāt, ka budžeta plāns nedarbojas, kā bija iecerēts – kādās tēriņu kategorijās tomēr tiek iztērēts vairāk vai rodas neparedzēti izdevumi. Tas nenozīmē, ka budžeta plānošanai jāatmet ar roku pavisam – iespējams, ir nepieciešams ieviest tikai dažas korekcijas.