Vairogdziedzeris – pazīmes, kas liecina par tā problēmām

Nereti gada nogalē jūtamies izsmelti un noguruši, un tādos brīžos garās svētku brīvdienas ir labākā balva un atpūta. Tomēr var gadīties, ka arī pēc brīvdienām izteikts nogurums un miegainība nepāriet – trūkst enerģijas un ir grūti koncentrēties. Šīs pazīmes var liecināt par nepietiekamu vairogdziedzera darbību jeb hipotireozi.

Vairogdziedzera nozīme organismā

Nelielam tauriņam līdzīgais orgāns atrodas kakla priekšējā daļā un sastāv no divām daivām. Vairogdziedzerim ir ļoti svarīga nozīme organisma vielmaiņas regulācijā. Vairogdziedzera izstrādātie hormoni regulē vielmaiņu un enerģijas apmaiņu jeb termoregulāciju, organisma augšanu, attīstību un nervu sistēmas funkcionālo stāvokli.

Izmaiņas pašsajūtā, kas liecina par iespējamām problēmām

Jāpievērš uzmanība sekojošam izmaiņām pašsajūtā:

  • Parādās izteikts nogurums un miegainība;
  • Paliek gausāka vielmaiņa, kas var izpausties kā pieņemšanās svarā;
  • Sausa āda un nespodri mati;
  • Salīgums;
  • Kavēta runa un lēnīgums;
  • Nespēja koncentrēties un atmiņas traucējumi.

Šīm pazīmēm var būt vairāki iespējamie cēloņi, tai skaitā pārgurums un nepietiekams miega trūkums, tomēr, ja pazīmes saglabājas, tad ir jādodas pie ģimenes ārsta un jānodod analīzes. Ja pie vainas būs vairogdziedzera funkcionēšanas problēmas, to parādīs vienkāršas asins analīzes, proti, TSH līmenis.

Ar laiku nepareiza vairogdziedzera darbība var izraisīt asinsspiediena un sirds ritma problēmas, ietekmēt vielmaiņu un pat izraisīt depresiju.

Biežāk vairogdziedzera darbības traucējumi sākas sievietēm, tipiskāk – pēc 40, visbiežāk – pēc 60 gadu vecuma.

Kādos gadījumos veic vairogdziedzera ultrasonogrāfija?

Metodi plaši pielieto diagnostikā, ja ir aizdomas par vairogdziedzera problēmu vai arī, ja vairogdziedzerī sataustāmi vai redzami mezgliņi, kas vizuāli deformē kakla līniju. Ultrasonogrāfija ir viena no nekaitīgākajām, vienkāršākajām neinvazīvajām, bet ļoti informatīvajām izmeklēšanas metodēm.

Ar izmeklējuma palīdzību ārstu praksē “Alpino Pērle” izvērtē vairogdziedzera izmēru, tilpumu, formu, tā struktūru un apasiņošanu.

Tā kā USG izmeklējums vairogdziedzerim ar ultraskaņu ir nekaitīgs, to nozīmē gan bērniem un pieaugušajiem, gan arī grūtniecēm.

Pārbaudīt “Alpino Pērle” pakalpojumu pieejamību un pieteikties uz to ir viegli! Ārstu praksē ir iespējams pierakstīties uz USG izmeklējumu, aizpildot pieteikuma formu “Alpino Pērle” mājas lapā www.alpinoperle.lv, zvanot uz tālruni: 22322242 vai izmantojot E-pieraksta sistēmu www.piearsta.lv.