Ziemassvētku dāvanas – nozīmīga tradīcija

Ziemassvētku dāvanas – nozīmīga tradīcija cauri gadsimtiem

Strauji tuvojas gada sirsnīgākais laiks – Ziemassvētki, kad lielus un mazus priecē skaisti izpušķota eglīte, piparkūkas, un, protams, dāvanas. Ziemassvētku atzīmēšanā liela nozīme ir kristīgajām tradīcijām – tas ir laiks, kad tiek atzīmēta Jēzus Kristus dzimšanas diena un ļaudis steidz apmeklēt baznīcas. Taču ir arī cilvēku daļa, kas šos svētkus izvēlas svinēt senlatviešu tradīcijās – senāk gan mūsu senči svinēja Ziemas saulgriežus, kas bija 21. Decembrī. Mūsdienās, pieaugot kristietības ietekmei, par svētku laiku noteikts 24, 25 un 26. Decembris.

Tomēr ir tādas Ziemassvētku tradīcijas, kas patīk visām sabiedrības grupām – tā ir Ziemassvētku eglīte un dāvanas.

Kāpēc Ziemassvētkos pušķojam eglīti?

Pastāv uzskats, ka Ziemassvētku eglītes tradīcijas  aizsācējs ir Asīzes Francisks, kas jau pirms teju 1000 gadiem, 1222. gadā, mežā attēlojot Jēzus piedzimšanu, eglēs, kas atradušās pie silītes, ielicis aizdegtas sveces. Savukārt, pirmo reizi egles izpušķošana Ziemassvētkos baznīcas ierakstos parādās 1539. gadā.

Paraža nest un greznot eglīti mājās parādījās gan tikai 17. gadsimtā., savukārt, Latvijā šī tradīcija atzinību guva vēl daudz vēlāk. Iesākumā Ziemassvētku egles pušķoja jau 21. Decembrī, par godu pagānu svētkiem –Saulgriežiem, taču vēlāk šī tradīcija tika pārcelta uz pirmajiem Ziemassvētkiem – 25. Decembri.

Pirmā eglīte Latvijā, par kuru saglabājusies informācija, tika uzstādīta Rīgas Rātslaukumā 1510. gada Ziemassvētkos. Tā bijusi rotāta ar papīra puķēm.

Ziemassvētku dāvanas kādreiz un tagad

Un, kas gan ir Ziemassvētki bez dāvanām? Šīs skaistās tradīcijas pamatlicējs ir bīskaps Sv.Nikolajs, kas ievērību guva kā nabadzīgu cilvēku aizstāvis un labvēlis. Viņš apdāvināja trūkumcietējus un bērnus, bieži vien darot to slepus.  Līdz ar to sanāk, ka šī persona ir mūsdienās labi zināmā Ziemassvētku vecīša prototips.

19. gadsimtā stāsts par Svēto Nikolaju nokļuva Amerikā, kur tas laika gaitā kļuva par to Santa Klausu jeb Ziemassvētku vecīti, kādu to pazīstam šodien – labsirdīgu večuku sarkanā kostīmā ar baltu bārdu, kurš ziemeļbriežu pajūgā ved dāvanas.

Kā izvēlēties labākās Ziemassvētku dāvanas?

Ja egles, rotājumu un piparkūkas mīklas atrašana nav nemaz tik sarežģīts uzdevums, piemērotu dāvanu sameklēšana gan var sagādāt ne mazums raižu. Sevišķi ņemot vērā, ka Ziemassvētku dāvanas vajadzīgas uzreiz vairākiem cilvēkiem ar dažādām gaumēm un interesēm.

Ikviens vēlas saņemt kaut ko noderīgu un interesantu, ko ar prieku izmantot nevis nolikt plaukta tālākajā stūrī, tādēļ, gādājot dāvanas, jāņem vērā gan saņēmēja gaume, gan hobiji un intereses.

Lai izvairītos no pirmssvētku stresa, Ziemassvētku dāvanas vēlams gādāt laicīgi un papildināt tās ar atbilstošo Ziemassvētku pantiņu. Turklāt mūsdienās iespējas ir visdažādākās. Lūk, dažas no tām –

Pirmssvētku tirdziņi

Dāvanu meklējumos noteikti vērts apmeklēt tirdziņus, kuros iespējams atrast lieliskas, oriģinālas un noderīgas dāvanas ikvienam! Svētku tirdziņi pulcē visdažādākos amatniekus, piedāvājot ļoti plašu izvēli. Tāpat Ziemassvētku laikā tiek organizēti dažādi labdarības tirdziņi- tā ir iespēja ne vien iegādāties vajadzīgo dāvanu, bet palīdzēt īstenot kādu labdarības projektu. Un Ziemassvētki patiešām ir īstais laiks, lai ne tikai iepriecinātu savus mīļos, bet arī padarītu pasauli labāku.

Lielveikali un citas tirdzniecības vietas

Tuvojoties svētkiem, liela rosība notiek arī veikalos –sevišķi pirms pašiem svētkiem, kad cilvēki vēl steidz iegādāties trūkstošo. Lai arī veikalos valda svētku noskaņa – skan Ziemassvētku mūzika un apmeklētājus priecē skaisti rotājumi, bieži vien lielā burzma var apslāpēt šo pacilāto noskaņojumu. Sevišķi, ja meklētais uzreiz nav atrodams.

Tādēļ, ja vēlies atrast interesantas dāvanas bez steigas un drūzmēšanās cilvēku pārpildītās tirdzniecības vietās, tas jādara laicīgi, kamēr veikalus vēl nav pārņēmis lielais iepirkšanās drudzis, vai arī jāizmanto citas alternatīvas.

Rūpējoties par pircēju ērtībām, daudzi veikali nodrošina arī tur iegādāto dāvanu saiņošanu. Bieži vien – pat bez papildu maksas. Tā ir laba iespēja, jo nav pašam vairs nav jātērē laiks un līdzekļi, lai šo darbu paveiktu.

Interneta veikali

Laba alternatīva ir interneta veikali, kas piedāvā ļoti plašu preču un pakalpojumu klāstu – daudzi no piedāvājumiem var kļūt par labām dāvanu idejām. Bez šaubām, iepērkoties internetā, uzmanība jāpievērš vairākiem faktoriem, piemēram, izvēlētā veikala uzticamībai un citu pircēju atsauksmēm, kā arī piegādes nosacījumiem un izmaksām. Ja citu pircēju pieredze ir pozitīva, kā arī apmierina piegādes ātrums un izmaksas, interneta veikals var kļūt par labu iespēju iegādāties visu nepieciešamo bez lieka stresa un par patīkamām cenām.

Pirmssvētku laikā, un ne tikai tad, daudzi interneta veikali piedāvā bezmaksas piegādi līdz pat mājas durvīm – tas ir ērts risinājums, turklāt palīdzēs būtiski ietaupīt. Nav noslēpums, ka interneta veikali spēj piedāvāt draudzīgas cenas, turklāt bieži tiek rīkotas vērienīgas izpārdošanas, kas, gādājot dāvanas, var palīdzēt ietaupīt diezgan ievērojamu naudas summu.

Laba alternatīva – piedzīvojumu dāvanas

Meklējot dāvanas, kas iepriecinās un pārsteigs, jāņem vērā, ka par labu risinājumu var kļūt ne tikai lietas, bet arī visdažādākās piedzīvojumu dāvanas. Saņemot tādu, pozitīvas emocijas neizpaliks. Turklāt, arī piedzīvojumu dāvanas vienkārši iegādāties internetā – piedāvājumu tur netrūkst.

  • Piemēram, vīrieši būs priecīgi par dažādiem atraktīviem piedzīvojumiem, piemēram, izbraucienu ar kartingu vai sniega motociklu. Mierīgākas atpūtas cienītājiem var uzdāvināt kādas izstādes apmeklējumu, teātra vai kino biļetes;
  • Savukārt, ikviena sieviete būs sajūsmā par dāvanā pasniegtu skaistumkopšanas procedūru, piemēram, SPA salona vai masāžas kabineta apmeklējumu, kas, starp citu, var kalpot arī kā laba dāvana pārim;
  • Bērni priecāsies par izklaidējošiem un izzinošiem piedzīvojumiem, piemēram, garšīgu ekskursiju vai meistarklasi. Laba ideja ir arī piedzīvojumu parka apmeklējums;
  • Taču, ja vēlies uzdāvināt visai ģimenei kopīgu dāvanu, sarūpē kādu fotosesijuvai interesantu ekskursiju.

Lai iegādātos kādu no piedzīvojumu dāvanām internetā, nav vajadzīgs liels laika patēriņš, turklāt gandrīz vienmēr pastāv iespēja iegādāto dāvanu saņemt elektroniskā formātā jau uzreiz pēc rēķina atmaksas. Tad to var izprintēt vai pārsūtīt tās saņēmējam.

Radi dāvanas pats

Un visbeidzot – pastāv iespēja dāvanas izveidot pašam. Bieži vien tieši ar paša rokām gatavotas dāvanas sirdis silda visvairāk. Galu galā – dāvanai vērtību piešķir nevis tās cena, bet gan attieksme un tajā ieliktās domas un rūpes.

Siltas un skaistas zeķes, cimdi, šalles un cepures gada aukstajā laikā īpaši noder, taču pat tad, ja neesi čakls rokdarbnieks, internetā iespējams atrast dažādas radošas idejas, kā uzmeistarot oriģinālas Ziemassvētku dāvanas, turklāt, tā ir iespēja darboties visai ģimenei kopā, iesaistot arī bērnus.

Šobrīd tiek organizētas arī dažādas meistarklases, kas sniedz iespēju apgūt jaunas prasmes un tieši pirms svētkiem likt tās lietā – konfekšu pušķi, lakatu apgleznošana, fotorāmīšu izgatavošana, gleznošana ir tikai dažas no idejām.

Ziemassvētku laiks – labestības un dāvināšanas laiks. Iepriecini līdzcilvēkus ar skaistiem pārsteigumiem , taču atceries, ka dāvanas ir tikai daļa no Ziemassvētku burvības. Daudz prieka visai ģimenei sagādās arī kopīga eglītes pušķošana, piparkūku cepšana, dziesmu dziedāšana, pantiņu skaitīšana un baznīcas vai kāda svinīga pasākuma apmeklēšana.