Valentīndienas apsveikumi, novēlējumi, dzejoļi

14. Februāris
Par Svētkiem

Valentīndiena jeb Visu mīlētāju diena tiek svinēta 14. februārī. Šajā dienā cilvēki visā pasaulē Svētā Valentīna vārdā apmainās ar konfektēm, ziediem, dāvanām un Valentīna dienas apsveikumiem. Mīlestības svētku izcelme ir romiešu festivāls Luperkalia (Lupercalia), kas notika februāra vidū. Festivāla laikā tika svinēta pavasara atnākšana, notika dažādi auglības rituāli, bet sievietes un vīrieši lozēja sev pārus. 5. gadsimta beigās pāvests Gelasijs I aizstāja Luperkalia festivālu ar Svētā Valentīna dienu, taču kā mīlestības un romantikas dienu to sāka svinēt tikai no 14. gadsimta. Ļoti izplatīti bija Valentīndienas apsveikumi, kas populāri kļuva jau viduslaikos, taču ar roku rakstītie apsveikumi parādījās tikai pēc 1400. gada. Senāko zināmo Valentīndienas apsveikumu, kas šodien atrodas Britu bibliotēkā Londonā, 1415. gadā sarakstīja Orleānas hercogs Čārlzs, kurš to veltīja savai sievai.

Ļoti populārs Valentīndienas tēls ir Amors, kas bieži tiek attēlots kā kails cilvēciņš ar mīlestības bultu. Romiešu dieva Amora saknes meklējamas grieķu mitoloģijā, atsaucoties uz grieķu mīlestības dievu Erotu. Pēc grieķu dzejnieku domām, Erots bija glīts nemirstīgais, kurš spēlējās ar Dievu un cilvēku emocijām, izmantojot zelta bultiņas un tādējādi mudinot viņus uz mīlestību. Tikai helēnisma periodā Erotu sāka attēlot kā apaļīgu bērnu, kurš tagad tiek plaši ilustrēts Valentīndienas apsveikumos un svētku kartiņās.

Visvērtīgākās Valentīndienas dāvanas nāk no sirds un bieži tiek darinātas ar rokām. Tie var būt dažādi konditorejas izstrādājumi, saldumi un kūkas sirds formā. Dāmām bieži tiek dāvinātas arī tādas simboliskas lietas kā mīkstās rotaļlietas, šokolādes konfekšu kastes un ziedi, taču radošākie prāti tāpat steidz iepriecināt ar īpašu dziesmu vai dzeju, tādējādi apliecinot savu mīlestību pret otru. Ziedi ir svarīga dāvana, ja vēlies atstāt iespaidu uz savu simpātiju, jo tie simbolizē maigumu un mīlestību. Tā, piemēram, sarkanas rozes dāvina draudzenei vai draugam, bet dzeltenas un baltas – paziņām un radiem.

Pie mums varēsiet atrast neparastus, skaistus un radošus sveicienus Valentīndienā. Plašajā klāstā ir gan dzejoļi Valentīndienā, gan dažādi nelieli un simboliski Valentīna dienas pantiņi. Atcerieties, ka šajos svētkos pats galvenais tomēr nav dāvanas, bet gan uzmanība, tādēļ mūsu apsveikumi Valentīndienā būs tieši laikā!

Rādīt vairāk ↓

Es Tevi mīlu, gribu un jūtu –
Skaistu, jauku un simpātisku
Tūkstoš reiz tevi noskūpstītu,
Bet tik un tā man nepietiktu.

Mēs visu nakti runājām par mīlu,
Bet skūpstīties pat nebij drosmes mums,
Ar tukšu domu savu sirdi vīlu-
“Tā ilgāk saglabāsies sapņojums”.
Bet sapnis izgaisa kā vējā dūmi,
Tev nepatikās runāt vien.
Un viena paliku, sev teicu drūmi –
“Par vārdiem vairāk saista apskāviens”.
Cik sen tas bij… jau bezgalius gadus
Kopš nerunāju, tikai skūpstu es.
Bet tomēr jūtu mīlestības badu-
Tai naktī paliku bez dvēseles.

Kā es gribētu būt tas, kas gribu būt –
Kā gribētu būt tur, kur gribu būt –
Kā gribētu just to, ko gribu just.
Es gribu to, ko gribi tu
Es gribu būt kur esi tu
Es mīlu tevi – čabulīt.

Tu, kas no ugunīm un sniega,
Kā tevi mīlot dienas skrien!
Tu skaties rožaina un liega, –
Vairs nav ne nomoda, ne miega,
Ir tikai mīlestība vien.
/E. Virza/

Tu esi kā jūra, kā liedags silts,
Caur tevi ir dvēselē guvums.
Tu esi atvars un drošais tilts,
Un dienu, un rītausmu tuvums.

Manas lūpas visiem smaida,
Manas acis visiem mirdz,
Bet es mīlu tevi vienu
Tev pieder mana sirds.