Vecais Jaunais Gads

14. Janvāris
Par Svētkiem

Vecais Jaunais Gads tiek svinēts naktī no 13. uz 14. janvāri. Šī šķietami novēlotā jaungada svinēšana pareizticīgo vidū saistīta ar to, ka svētku datums ir aprēķināts pēc Jūlija jeb vecā kalendāra. Šajā gadsimtā atšķirība starp veco un jauno kalendāru mērāma ar 13 dienām, taču vēlāk šī atšķirība pieaugs. Šī vēsturiskā svētku diena joprojām tiek svinēta daudzās pasaules valstīs, piemēram, Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Rumānijā, Serbijā, Melnkalnē un citur.

Senos laikos Veco Jauno Gadu sauca par Vasīlija dienu, kuru tāpat dēvēja par Vasīliju Lielo un Vasīliju Devīgo. Pastāvēja uzskats, ka, ja pavadīsiet veco gadu un satiksiet jauno gadu pēc iespējas laimīgāk, nākamais gads būs veiksmīgs un prieka pilns. Jaungada laikā tāpat nebija pieņemts aizdot naudu, lai jaunajā gadā tās netrūktu. Savukārt saņemt naudu šajā dienā tika uzskatīts par lielu veiksmi. Vēl kāda sens ticējums vēsta, ka, ja jaungada rītā mājās pirmā ienāks sieviete – tas ir uz nelaimi, bet, ja pirmais viesis būs vīrietis, tad uz laimi.

Vecā Jaunā Gada vakarā svētku galdā tika celti dažādi mājās gatavoti labumi – pīrāgi, desa, gaļa, pankūkas, putra, alus un vīns. Obligāta prasība uz svētku galda bija cūkgaļas ēdieni, turklāt ēdienu pārpilnība nebija nekas neierasts. Senāk svētku tradīcijas paredzēja, ka no agra rīta bija jādodas uz rituālo graudu sēšanu, pēcpusdienā tika organizētas zirgu skriešanās sacensības un pilsētas ielas bija ļoti rosīgas. Zemnieki devās ciemos viens pie otra, apsveica kaimiņus. Ienākot iekštelpās, viesis vispirms lūdzās un tikai tad sveicināja saimniekus un citus mājiniekus. Teiciens, kas Vecā Jaunā Gada dienā izskan vēl aizvien, vēsta “С Новым годом вас, с новым счастьем!” (latviski – “Laimīgu jauno gadu, jaunu laimi!”).

Šajā dienā Vecā Jaunā Gada sagaidītāji ļaujas atkalsatikšanās priekam gan dzīvē, gan apsveicot sev tuvos telefoniski. Jaungada svecītes svētku eglē tiek aizdedzinātas no jauna, māja tiek piepildīta ar debešķīgu pīrāgu smaržu, bet ģimenes un draugi kopīgi atskatās uz pavadīto gadu un sagaida jauno.

Rādīt vairāk ↓